Gendaľipen

Umění je odrazem každé společnosti. Je to zrcadlení nebo odraz (GENDAL'IPEN v romském jazyce) světa tak, jak je námi viděn či jak si jej vidět přejeme. Má sílu definovat, uchovávat a sdělovat konkrétní myšlenky jednotlivce i kolektivní kulturní kódy.

Kulturní (vč. umělecké) reprezentace hraje důležitou roli při budování etnické (či jiné) identity, identity a sebeúcty jednotlivce. V celé historii umělci uplatňovali svou tvůrčí sílu, aby se definovali prostřednictvím umění a vytvořili sebeurčení, které je a jejich příslušnou společnost odhalí v nejlepším možném světle. Stereotypy a předsudky měly po celá staletí negativní dopad na postavení Romů a jejich kultury a umění. Romské umění bylo po dlouhá staletí vyloučeno z hlavního proudu, nepochopeno, zjednodušováno a její umělci byli často odsunuti do pozadí.

Záměrem tohoto projektu je prostřednictvím různorodých aktivit podpořit romské umělce v jejich tvorbě a prezentaci profesionálního romského současného umění a tím ukázat, že romské současné umění a její umělci si přejí být viděni a slyšeni a že mají své plnoprávné místo v (nejen české) kultuře a společnosti. Projekt realizuje školení pro mladé Romy v kulturním managementu s cílem navýšení jejich kompetencí a konkurenceschopnosti v oblasti kulturního podnikání a technických dovedností, podpoří uměleckou tvorbu a umožní jim a dalším umělcům prezentovat své umění (výtvarná, hudební, taneční, literární, alternativní díla apod.) na významných kulturních akcích široké a odborné veřejnosti.

O těchto akcích budou návštěvníci informováni prostřednictvím médií, sociálních sítí, internetových stránek apod. Akce proběhnou v ČR (především na Světovém festivalu romské kultury Khamoro v Praze, ale také v dalších městech po celé ČR), v Norsku a na Islandu v rámci přeshraniční partnerské spolupráce. V rámci projektu proškolíme 24 osob, podpoříme nejméně 23 umělců v jejich tvorbě, ve spolupráci s 652 umělci realizujeme 57 akcí pro širokou a/či odbornou veřejnost, kterých se zúčastní přes 70 500 návštěvníků z ČR, Islandu a Norska.

Termín realizace projektu: květen 2021 – duben 2023

Místo implementace: Praha, další města v ČR (např. Rokycany, Náchod, Písek apod.); Norsko – Oslo, Island – Reykjavík

Oficiální partneři:

Romsk kultur og ressurssenter – Romano kher / Kirkens bymisjon, Norsko

Vigdís Finnbogadóttir Institute of Foreign Languages, Island

Finanční mechanismus: Fondy EHP 2014-2021

Program: Program „Kultura“

Výzva: Současné umění

Výše grantu: 5 140 000 Kč


Odkazy: