Výstava Insectopia

Galerie za Galerií, Hradec Králové

6. 8. - 31. 10. 2021

Vernisáž 5. 8. 2021 | 18:00

Záměrem projektu Gendal´ipen je prostřednictvím různorodých aktivit podpořit romské umělce v jejich tvorbě a prezentaci profesionálního romského současného umění a tím ukázat, že romské současné umění a její umělci si přejí být viděni a slyšeni a že mají své plnoprávné místo v (nejen české) kultuře a společnosti. Ve spolupráci s Artivist Lab, Kampus Hybernská a za účastí kurátorky Tamary Moyzes vám představujeme výstavu Insectopia od mladého romského queer umělce Roberta Gabrise.

Robert Gabris (1986, Hnúšťa, SK)

Vystudoval scénografii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a v magisterském studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Pracuje s kresbou, která mnohdy přesahuje do instalace a performance. V jeho převážně autobiografické práci se často objevuje téma politiky identit. Zajímá se o vyloučené skupiny nebo queer tělesnost v konfrontaci s normami a hranicemi většinové společnosti. Experimentální kresba je pro něj formou rezistence vůči rasismu nebo různým formám (sociálního) vyloučení. Gabris svou práci představil především ve středoevropském kontextu, ale také například v Rize nebo Šanghaji. V posledních letech častěji vystavoval také na české scéně, například na bienále Matter of Art (2020), v galerii Artivist Lab (2019) nebo v Moravské galerii v Brně (2017). Svá díla vystavuje po celém světě, v roce 2021 mu byla udělena prestižní cena Recognition Art Award / Strabag International v Rakousku, ve stejném roce byl nominován na cenu Jindřicha Chalupeckého v České republice.

Fotograf: Marián Dvorák

Robert Gabris ve svém díle s názvem "Insectopia", spojujícím slova "insect" (hmyz) a "utopia" (utopie), umělecky zobrazuje zranitelnost svého těla, které přetváří do podoby hmyzu. Tímto vytváří analogii s postavením etnického těla či kultury v rámci etnologických muzeí. Bezbranný hmyz, který je chycen, usmrcen a vystavován v muzejním boxu inspiruje mladého umělce k protestu proti "hegemonickému procesu".


Robert Gabris se ve své tvorbě s citlivostí i angažovaným postojem zajímá o vyloučené skupiny nebo queer tělesnost v konfrontaci s normami a hranicemi většinové společnosti. Prostřednictvím tradičních médií, jako je kresba s přesahy do performance nebo instalace se zabývá spletitostí vlastních identit – sexuální, geografické i národní.